A papagáj ha a kutyához hasonlóan engedelmessé nem is, de együttműködővé nevelhető. A kiképzési módszer a pozitív megerősítés kell, hogy legyen: a madár feladatot kap, a sikertelen végrehajtásért nem jár büntetés, a sikeres végrehajtás után pedig jutalomfalatot kap. Sokféle csemegét használhatunk, amikor a madár a kért magatartást tanúsítja. A lényeg, hogy a finomságokból nem szabad túl sokat adni. Érdemes a tréningek időszakában digitális mérleggel ellenőrizni a papagáj súlyát a nem kívánt hízás, súlygyarapodás elkerülése érdekében.
Az én jákó papagájom a reggeli edzés után mindig visszament a ketrecbe egy tál gyümölccsel. Edzésidő után hizlaló dolgokat sose adtam neki, így a diófélékről le kellett mondania, főleg zöldséggel és gyümölccsel etettem. Ezen akkor változtattunk, amikor találtam neki egy olyan helyet, ahol tágas, de zárt térben gyakorolhattuk a kézre repülést. Itt elég sok kalóriát elégetett és bátrabban tudtam etetni a jutalomfalatokon kívül is.
A képzés következtében jelentkező fejlődés gyors üteme meglepett. Papagájos kollégákkal konzultálva kaptam néhány hasznos tippet, melyek közül sok meglepően jól működött. Az egyik ilyen például az volt, hogy kézre léptetésnél nem szabad a madár mellkasára nyomást kifejteni, ezt ugyebár sokan megteszik, mert azt hiszik, ez ösztönzőleg hat, pedig valójában kellemetlen a madárnak. Egy kis türelem többet segít, idővel magától fellép a madár, felesleges noszogatni. A másik kézben tartott jutalomfalat felmutatása is nagyon eredményes.